“MAKAM ŞOFÖRLÜĞÜ SON DERECE CİDDİ BİR İŞTİR’’

Tüm Makam Şoförleri Derneği Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, “Bu meslek çocukluk hayalimdi, başka bir meslek düşünmedim. Bu mesleğin gelişimine katkı sağlamak ve meslek grupları içinde hakettiği yere gelmesi için TMSDER’i kurduk” diyor.

TMSDER’ in Kurucusu Halil ibrahim YILMAZ kimdir?

1975 İstanbul doğumlu, evli ve iki çocuk babasıyım, 21 yıldır makam şoförü olarak çalışıyorum. 13 yıldır CEY grubu Yönetim kurulu Başkanı Sayın Ali AVCI ‘nın makam şoförü olarak görevime devam etmekteyim.

Tüm makam şoförleri derneği  nasıl kuruldu?

TMSDER, merkezi İstanbul’da olup 14 Haziran 2016 da kurulmuştur. Türkiye’de makam şoförlüğü son dönemde revaçta olmasından dolayı birçok sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Bunlardan en önemli olan husus işsizlik ve eğitimdir. Ben ve yedi meslektaşım beraber Tüm Makam Şoförleri Derneğini kurarak mesleğimize sahip çıkalım dedik ve bugün güçlü bir destekle hedeflerimize ilerliyoruz. TMSDER  her geçen gün büyüyor. 18 ayda 300 aşan üye sayısı ve yaptığı organizasyonlar ile adından sıkça söz ettiren bir dernek olma özelliğine sahiptir. Önümüzdeki şubat ayında ‘’TÜRKİYE’’ lafsını alarak TÜRKİYE MAKAM ŞOFÖRLERİ DERNEĞİ olarak çıkmış olduğu bu yola devam edecektir.

Üyeleriniz kimlerden oluşuyor?

TMSDER üyeleri Bakan, Milletvekili, Belediye Başkanı, Müsteşar, Ticaret Odası, Sanayi Odası, Bakanlıklara bağlı il bazında görev yapan kurumların başındaki makamların, Rektör, Mütevelli Heyet Başkanı,  Ceo, Yönetim kurulu Başkanı makam şoförleri gibi güçlü bir üye potansiyeline sahip bir dernektir.

 Türkiye’de faaliyetleriniz var mı?

TMSDER bugün Türkiye genelinde bölgesel temsilcilikleriyle KONYA, SAMSUN, ZONGULDAK ve İSTANBUL ANADOLU YAKASI’ nda faaliyette olan, görüşmelerimizin devam ettiği İZMİR, KIRKLARELİ, ESKİŞEHİR, BİNGÖL VE ADANA ise görüşmelerin sonuçlanması ile birlikte faaliyete geçip kapsama alanını her geçen sürede daha da genişletecektir. Türkiye’nin her bölgesine ulaşmak ve makam şoförü arkadaşlarımızın dertlerine ortak olmak için durmadan  yolumuza devam edeceğiz.

TMSDER Amacı,

Öncelikle Makam şoförlerinin eğitilmesi konusunda çalışmalar planlıyoruz. 2017 Ekim ayında İstanbul Kültür Üniversitesi’nde yaptığımız seminer programı bu mesleği ne kadar ciddiye aldığımızı göstermiştir. Makam şoförlüğünün meslek olması için gerekli temaslara bulunduk ve devamı gelecek. Eğitimli ve güvenilir makam şoförleriyle Türkiye’nin kalemini, nabzını ve ekonomisini  elinde tutan Makamlara en iyi hizmeti verecek makam şoförlerinin yetişmesini sağlayacağız. Makam şoförü, sadece şoförlük yapmıyor gerek koruma, gerekse asistan veya evindeki yardımcı oluyor. Bu nedenle herkes makam şoförü olamaz. Yeterli bilgiden geçmeden günümüz şartlarında ehliyetini alan herkes makam şoförü olamaz. Bunu duyurmak ve bilgilendirmek için basın ve sosyal medyayı kullanıyoruz. Mesleğimizin değerini kazanması için TMSDER Yönetim Kurulu olarak elimizden geleni yapacağız.

TMSDER’ in projeleri var mı? Varsa nelerdir.

2017 yılının Ekim ayında yaptığımız İstanbul Kültür Üniversitesi’ndeki  ‘’MAKAM ŞOFÖRLÜĞÜ’’ seminer programı ile mesleki eğitime destek vermeye başladık. Önümüzdeki 2018 yılı içerisinde Beykoz Üniversitesi, İstinye Üniversitesi ve Kültür Üniversitesi’nde  eğitim seminerleri ile meslektaşlarımızı buluşturacağız. Her toplantımız eğitim düzeyinde olacak. Son olarak da 2018 yılı içersin de proje aşamasında olan mesleki yeterlilik eğitimi için de kolları sıvadık. En kısa sürede makam şoförlerini bir kimlik altına almayı ve herkesin makam şoförü olmasının önüne geçmiş olacağız. Her şey mesleğimizin saygınlığını geri kazanmak ve makam şoförlüğünü meslek haline getirmek için.

Hedefiniz?

Tüm Makam Şoförleri Derneği bugüne  kadar yaptığı çalışmalar ile hedeflerini  birer birer gerçekleştiriyor. Bizim en büyük hedefimiz Türkiye adını alarak makam şoförlüğünü meslek haline getirmek için mücadele etmek. Meslektaşlarımızın sıkıntılarını çözmek, eğitimci yapımızla mesleğimizi güvenilir ve saygı duyulan bir hale getirmektir. Türkiye’de özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde makam şoförü olmak zordur ama bundan sonra Türkiye Makam Şoförleri Derneği olarak hep onların yanında olacağız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir