MEGA-TEK OTOMOTİV BAŞARIYA DOYMUYOR

Öncelikle size tanıyabilir miyiz? Mehmet Korkmaz kimdir?

1961 yılında Aydın’ın Ortaklar ilçesinde dünyaya geldim. 1969 yılında ailem ile birlikte İzmir’e yerleştik. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

Otomotiv sektörüne 1983 yılında muhasebe müdürü olarak çalıştığım İzmir de kurulu OTOMAK LTD.ŞTİ. nde başladım. 9 yıl görev yaptığım şirketten ayrılarak 1992 yılında 3 ortak olarak Meta-Par otomotiv ltd.şti. ni kurduk. 2001 yılında yani 9 yıl sonrada ortaklarımdan ayrılarak aile şirketim olan MEGA-TEK Otomotiv Ltd.Şti. ni kurdum. Bu süreçler içerisinde birçok sivil toplum örgütlerinde ve sektörel derneklerde görev yaptım.

 

Halen devam eden görevlerim;

İzmir Ticaret Odası Disiplin Kurulu Üyeliği

TOBB Otomotiv Yan Sanayi Meclis Üyeliği

İzmir Urla Rotary Klübü Üyeliği

İzmir İl Tüketici Hakem Heyeti Üyeliği

5.Nolu Vergi Dairesi Takdir Komisyonu Üyeliği

İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı Mütevelli Heyet Üyeliği

Firmanızın kuruluşu ve faaliyet alanı hakkında bilgi verir misiniz?

MEGA-TEK OTOMOTİV, 2001 yılında bir aile şirketi olarak kurulmuştur. İzmir 3.Sanayi Sitesinde 150 m2 alanda 5 kişilik personel kadrosuyla MONROE Amortisörlerinden bayilik alarak faaliyete başlamıştır.

Daha sonra ürün çeşitliliğini artıran firmamız ağırlıklı olarak Japon ve Kore grubu araçlarda İzmir’de söz sahibi bir firma olarak gelişim göstermiştir. Daha sonra Avrupa grubu araçlarada öncelik veren firmamız Opel, Volkswagen başta olmak üzere diger markalarda da müşteri pörtföyü oluşturarak geniş bir müşteri kitlesine ulaşmıştır.

Artan iş potansiyelinide göz önünde bulunduran firmamız kendi markaları ile Çin, Japonya, Kore, Tayvan gibi ülkelerden mal ithalatına başlamış böylece ürün yelpazesini daha da genişletmiştir. Başlıca markalarımız olan ROTHEN, MGT, KOTAI, TOWA gibi tescilli markalarımıza çeşitli ürünler yaptırarak müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz. Bütün ürünlerini yurtdışında OEM üreticilerine mal veren, kaliteyi benimsemiş firmalara ürettirerek müşterilerimize üstün kaliteli ürün sunuyoruz.

Firmamızın ana hedefi müşteri memnuniyeti ve kaliteyi öncelik olarak görme sebebiyle bütün çalışmalarını bu yönde geliştiren bir firma olmasıdır.

Firmanızın sektörde başka yatırımları var mı?

Evet var. Özellikle toptan satış şirketimiz olan Mega-Tek Otomotiv LTD.ŞTİ.  mevcut yerlerimizin yetersiz kalması sebebiyle şirketimiz 2016 yılında bir yatırım kararı alarak Menemen Ulukent Sanayi Bölgesi’nde 4000 m2 arsa içinde 2650 m2 kapalı alanı olan bir fabrika satın almıştır. 2017 yılı Mart ayında şirketimizi yeni yerine taşıyarak, müşterilerimize tek merkezden daha hızlı ve ürün çeşitliliğini artırarak hizmet vermeye başladık.

Diğer bir yatırımımız olan İzmir Mobis şubeler zinciri 2008 yılında ilk şubesini Bornova 3.Sanayi Sitesi’nde açarak faaliyetine başlamıştır. Daha sonraki yıllar İzmir’in farklı sanayilerinde şubeler açarak şuan itibari ile 7 şubeye ulaşmıştır. Bu şubelerin 4 tanesi Japon ve Kore araçlarına hizmet verirken 2 tanesi Opel Volkswagen grubu araçlara hizmet vermektedir. 1 tanesi de Eneos Motor Yağları’nın satış noktası olarak hizmetini sürdürmektedir.

Diğer büyük yatırımlarımızdan birisi ise Eneos Motor Yağları’nın Ege Bölge Distribütörlüğü’dür. 2013 yılında oğlum Engin Korkmaz’ın da şirketimize katılmasıyla birlikte işlerimizi daha da genişleterek 2015 yılında Japonya’nın en büyük motor yağı markası olan Eneos Motor Yağları’nın Ege Bölge Distribütörlüğünü aldık.

Korkmazlar Madeni Yağ ltd. Şti. adı altında 2 yıldır faaliyetini sürdüren firmamızla oğlum Engin Korkmaz ilgilenmektedir.

 

Şirketinizde toplam kaç çalışanınız vardır?

Grup şirketlerimizin toplamında 65 kişi çalışmakta olup, 150 m2 ile başladığımız bu yolculukta bugün 7250 m2 alanda müşterilerimize hizmet vermenin gururunu yaşıyoruz.

Bu noktalara gelmemizde en büyük desteği veren ailem olmuştur. Birlikte çalıştığımız personellerimizinde bu uzun yolculukta emekleri yadsınamaz derecede büyüktür. Tüm çalışanlarımız özverili çalışmaları ile işlerimizin büyümesine pozitif katkı sağlamışlardır.

MEGA-TEK OTOMOTİV, hangi bölgelere hizmet vermektedir?

İzmir merkez ve ilçeleri başta olmak üzere Ege Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi ve kuzeyde Çanakkale Bölgesi’ne kadar hizmet vermekteyiz.

Müşterilerimize iyi bir hizmet verebilmek için teknolojik yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Özellikle günümüzde müşteri memnuniyetinin hızlı teslim ve bulunabilirlikten gerçekleştiğinin bilinciyle tüm altyapımızı bu sistem üzerine kurmaya çalışıyoruz.

Temel amacımızda grup şirketlerimizi sağlam temellere oturtmak ve gelecek kuşaklara sağlıklı ve sorunsuz bir yapı bırakmaktır.

Sektörün bugünkü durumundan bahseder misiniz?

Otomotiv yan sanayi hızla büyüyen bir sektör. Türkiye’deki araç parkı, marka çeşitliliği ile çok genişledi. 90’lı yıllarda sadece Tofaş ve Renault araçlara hizmet verilirken, bugün her marka araca hizmet veren bir durumdayız.

Özellikle Türkiye’de üretim yapan Fiat, Renault, Hyundai, Honda, Ford, Toyota, Isuzu gibi büyük üreticiler sayesinde otomotiv yan sanayide çok hızlı gelişim göstermiştir. OEM firmalarına mal veren birçok küçük ve orta ölçekli firmalar bugün itibari ile işlerini geliştirmişler. Dünya’nın birçok ülkesine ihracat yapar hale gelmişlerdir.

 

 

Aftermarket olarak bizlerde bu büyümeden nasibimizi aldık. Ancak bundan sonrası için sağlıklı yapılar oluşturması açısından sektörümüzün acil eylem planlarına ihtiyacı var.

Özellikle büyükşehir sınırları içerisinde kalan sanayi sitelerinin iyi bir planlama ile yenilenmeleri gerekiyor.

Bu konuda başta sektörü temsil eden dernekler olmak üzere tüm sivil toplum örgütleri, belediyeler ve merkezi hükümetin elele vererek çözüm üretmeleri gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir