ŞAHİN MOTOR YATAKLARI (SMY) YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE C.E.O’SU EROL AYSU İLE DOPDOLU BİR RÖPORTAJ

2017 yılı ekonomik şartları ve piyasa hakkında düşünceleriniz nelerdir?

2016 yılının son altı ayına paralel bir ekonomik görüntü olacağını tahmin ediyoruz, döviz kurunda bu gün gelinen seviyelerde yatay bir seyir beklemekteyiz.

Yeni jenerasyon motorlara karşı SMY’ nin aksiyonları nelerdir?

Bildiğiniz gibi, 1990’lı yılların sonunda ortaya çıkan küresel ısınma problemi ile ilgili yapılan araştırmalarda, karbon emisyonları salınımlarının ısınmayı arttırdığı tespit edildikten sonra, bu konuda otomotiv sanayini bağlayan bazı regülasyonlar yayınlanmaya başlandı. Bu kapsamda, motorlar ve vasıtalar yeniden sınıflandırıldı. Belirli aralıklarla daha az karbon emisyonu salınımı olması için düzenli olarak çalışmalar yapıldı ve benzer çalışmalar halen devam etmektedir. Ayrıca, çevre kirliliği ve insan sağlığına zararlı bazı metallerin kullanımı da yasak kapsamına alındı.

Bizim ürün grubumuz olan motor yatakları da bu regülasyonlardan en başta etkilenen ürünlerden bir tanesidir. Kurşun yasaklandığı için Kurşunsuz (kompozit) hammadde ve kurşunsuz kaplamalar ortaya çıkmıştır. Şu anda bu kurşunsuz malzemelerden üretilmiş yataklarımız bulunmaktadır. Bunlarla ilgili test süreçlerimiz devam etmekte olup, Euro 5 –  Euro 6 gibi motor tiplerinin bulunduğu, gelişen dünyanın ihtiyaçlarına uygun olan kurşunsuz yatakları iç piyasa taleplerine göre yakın bir gelecekte ülkemize sunmayı planlamaktayız.

SMY Ar-ge çalışmaları nelerdir?

Yeni ürünler için hammadde ve kaplama tarafında kapsamlı ve devamlı bir çalışma yapılabilmesi amacıyla, Ar-Ge bölümünü Mühendislik bölümünden ayırarak bağımsız bir müdürlük yaptık ve Ar-Ge bölümümüze bütçe gelirimizin %3’ü kadar bir kaynak ayırdık. Bu bölümü son teknolojiye uygun ölçüm ve test cihazları ile de zenginleştirdik. Bahsedilen çalışmaların yapılabilmesi için kurulan yeni Ar-Ge laboratuvarımızda; laboratuvar tipi kaplama cihazı, Hull-cell cihazı, birtakım kimyasal ve fiziksel ölçüm cihazları ve muhtelif laboratuvar ekipmanları bulunmaktadır. Yapılan çalışmaların daha sağlıklı analiz edilebilmesi için metalografi laboratuvarımız da tamamen yenilenerek son teknolojiye uygun hale getirilmiştir. Çalışmaların ölçüm ve analizleri, metalografi ve kimya laboratuvarlarımızla eş zamanlı olarak yürütülmektedir.

Şu anda hammadde tarafında bitmiş bir kalay-nikel kompozit kurşunsuz ürünümüz mevcuttur. Ayrıca kaplama tarafında yine kurşunsuz polimer kaplama projemiz gerçekleşmiştir. Diğer yürüttüğümüz kurşunsuz hammaddeler ve kurşunsuz kaplama çalışmaları da sonuçlanmıştır. Bu vesile ile Bronz esaslı kurşunsuz ürün üretme kabiliyetine ulaştığımızı kamuoyu ile paylaşmaktan gurur duyuyoruz.

Yeni yaptığımız hammadde ve kaplamaları öncelikle test makinamızda test etmekteyiz. Buna ilave olarak bir Test otosu hazırladık ve bunun verimli çalışabileceği bir test alanı yaptık. Test makinasına paralel olarak, aynı ürünü test otosunda test ederek yol testi sonuçlarını da elde edeceğiz. Yapılan test platformu sayesinde, farklı tip motor yatağı malzemelerinin ve kaplamaların gerçek araç üzerinde test edilmesi ve kontrollü şartlar altında araç testlerinin gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır.

 

 

 

Çevre ile ilgili duyarlıklarınız?

Çevre, yaşadığımız ortamdır, SMY’e kapıdan girdiğinizde yeşili hemen fark edersiniz, sadece görüntü değil aynı zamanda felsefe olarak yaptığımız bütün projelerde bunu esas alarak hareket ediyoruz. Bütün tadilat, yenileme ve yeni projelerde ilk baktığımız husus çevre uyumu ve atıklar meselesidir. Tüm bu işlemleri İSO 18001 çerçevesinde çevre politikamıza göre yapmaktayız.

Firmanızın misyon ve vizyonuna göre sıralarsanız ilk 5 önemli başlık nelerdir?

1.Her zaman olduğu gibi Müşteri Memnuniyeti.

  1. Yüksek kalite

3.Çalışanların memnuniyeti

4.Ar-ge ve Ar-ge

5.Yüksek teknolojiyi yakından takip etmek

SMY olarak son üç yılda ne gibi yatırımlar yaptınız?

Bildiğiniz gibi Miba firmasından, transfer hattı olarak ifade edilen, dünyanın en iyi motor yatak hatlarından olan yeni bir hat satın aldık. Bu proje, kalite yönünden firmamızı en üst seviyeye taşımıştır. Ayrıca yeni hatla üretim kabiliyetimizi de 90mm çaptan 130mm çapa kadar arttırmış olduk.

Yeni jenerasyon motorlarda, yeni yataklar karşımıza çıkmaktadır. Dolayısı ile bu yeni yatak çeşitlerinin kalıplarını yapmak için, kalıphane kapasite ve teknolojilerini arttırdık. Pazarda ağır ticari diye ifade edilen, daha çok yük taşıyan kamyon, çekici, otobüs gibi vasıtalar ile iş makinalarına ait motorların motor yataklarını yapabilme imkanına kavuştuk. Buna bağlı olarak iç ve dış pazarlarda yeni pazar paylarına sahip olacağız.  Lazer markalama makinası yatırımı yaptık. Kalite bölümünün birçok makinasını tribolojik ölçümler yapabilecek hale getirdik.

 

SSH hizmetleriniz nelerdir ve politikanız nedir?

62 yıldır bu pazarda üretim yapan bir firmayız ve başından beri müşterilerimizin/ tüketicinin yanında olmaya ve onların menfaatlerini düşünmeye odaklandık. Müşterilerimiz sağ olsunlar, marka değerimiz çok yüksek ve firmamıza büyük güven gösteriyorlar. SSH olarak bize ulaşan şikâyet ve isteklere yerinde ulaşmaya çalışıyoruz. Ürünümüz teknik bir ürün olduğu için, Motor Tamircileri ve Rektifiyecilerle düzenli yakın temaslarımız vardır. Son zamanlarda motor yatak arızaları nasıl oluşur ve ilk anda yapılabilecekler nedir konusunda bir çalışmayı paylaştık. Çok güzel bir motor yatak montaj videosu yaptık ve bunları dağıttık. Bunlar dışında sürekli seminerler, ziyaretler ve promosyon çalışmaları ile müşterimizi memnun etmeye gayret gösteriyoruz. Hi-Tech ürünlere geçiş döneminde pazara, ürünleri takanlara, montajını yapana, tamir edenlere yeni jenerasyon motorlara uygun bilgileri aktarmak için çalışmalarımızı artırdık.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir