SÜREKLİ GELİŞİM VE YENİLİK

“Sürekli-geliştirme ve yenilenme politikaları uygulayan 44 yıllık sızdırmazlık elemanları üreticisi Temel Conta’nın Genel Müdür Yardımcısı Timuçin Kip ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik”

Firmanızın kuruluşu ve faaliyet alanı hakkında bilgi verir misiniz?

1950 yılında aile şirketi olarak kurulan Temel Conta, 1974 yılında Temel markası altında sızdırmazlık elemanları üretimi yapmaya başladı. Başlangıçta kauçuk, kompozit ve sıkıştırılmış mantar conta malzemeleri daha sonra, silindir kafa conta, manifold/egzost contalar, kauçuk mantar metal ve çok katmanlı çelik contalar da üretim hattımıza eklendi. Hali hazırda İzmir’de bulunan iki fabrikamız ve Amerika’daki iş geliştirme ofisimiz ile 44 yıldır otomotiv sektörüne yüksek kalitede hizmet vermeye devam ediyoruz.

Firmanızın ana hedeflerinden bahseder misiniz?

Sızdırmazlık elemanları üretiminde var olan en son teknolojiyi kullanmanın ve yüksek performans sergilemenin yanı sıra partnerlerimiz ile oluşturduğumuz karşılıklı güven ilişkisine dayanarak otomotiv sektörü içinde yüksek kaliteli ürünleri ile ön plana çıkan prestijli bir kurumsal firma olarak anılmak ana hedefimizdir.

Devamlı gelişen ulusal ve uluslararası otomotiv endüstrisinin kalitesine katkı sağlayarak her çeşit sızdırmazlık elemanı ihtiyacının üretimini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirirken değişen sektörel faktörleri de göz önünde bulundurmak ve yapılan üretimin çevreye etkisini en düşük seviyede tutmak da başlıca hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

Tüketicinin sizi tercih etme nedenleri nelerdir?

44 yıllık tecrübemiz ile sektördeki yerimizi koruyarak, güvenilirlik ve kaliteden vazgeçmeden yolumuza devam ediyor olmamız, mevcut müşterilerimiz tarafından taktir görüyor. Bunun yanı sıra, sektörün önde gelen otomotiv firmaları ile iş birliği içinde olmamız, potansiyel müşterilerimiz için referans niteliği taşıyor.

Tam servis mühendislik firması olarak hizmet veriyor olduğumuzdan, müşterilerimize tasarım aşamasından son ürüne kadar bütün süreç dahil olmak üzere kapsamlı bir şekilde hizmet verebiliyoruz.

Üretimimizin tamamını bünyemizde yapıyor olmamız da müşterilerimize güven vermektedir.

Kalite politikanızdan bahseder misiniz? Kalite ve garanti koşulları nelerdir?

Kalite politikamız, toplam kalite ve yalın üretim anlayışı doğrultusunda şekillenmiştir.

Dolayısıyla; uygulanan kalite politikasının sürekli geliştirilmesi başta olmak üzere, müşterileri talep ve beklenti analizi, etkin çalışan personelimizin yalın üşünce ve yalın üretim çalışmaları, sektör yeniliklerinin yakından takibi, geliştirilen yenilikçi fikirler, tedarikçilerimiz ve bayilerimiz ile sağlanan güven ilişkisi kaliteye giden yol haritamızı ortaya çıkarmaktadır.

Satış pazarlama organizasyonundan bahseder misiniz?

Yurt içi ve yurt dışında düzenlenen otomotiv fuarlarında katılımcı ve ziyaretçi olarak yer alarak, yerli ve yabancı iş bağlantıları edinmek ve dolayısıyla müşteri portföyümüzü genişletmek pazarlama faaliyetlerimiz arasında yer almaktadır.

Ürünlerinizin nerelere ulaştığı ve müşteriye sunduğunuz ürün çeşitliliği hakkında neler söylersiniz?

İzmir’de bulunan, biri kauçuk diğeri conta kesme olmak üzere iki fabrikamız ile yurt içinde bulunan piyasa satış firmalarının yanı sıra yurt içinde ve yurt dışındaki OEM firmalarına aktif bir şekilde ürün ve hizmet sunmaktayız.

Piyasaya yeni bir ürün sunarken hangi noktaları göz önünde bulunduruyorsunuz?

Temel Conta olarak sürekli gelişime ve yeniliğe inanan bir firmayız. Dolayısıyla, sektördeki teknik ve teknolojik gelişmeleri takip ederek, kalite politikamız doğrultusunda ortaya çıkardığımız ürünleri, pazar araştırmalarımız ile belirlediğimiz fiyat skalamız ile sektöre sunmaktayız.

Kullanıcıya sunduğunuz ürün çeşitliliği hakkında neler söylersiniz?

İçten yanmalı motorlarda ve şanzıman düzenlerinde kullanılan tüm contalara ek olarak, artık tamamen elektrikli araçlar için de sızdırmazlık elemanları üretmekteyiz.

Isı kalkanları, dinamik yağ keçeleri ve kauçuk ile metalden hassas ölçülerde üretilmesi gereken bir çok ürünümüzü de müşterilerimize güvenle sunuyoruz.

Ürünlerinizin araç sahiplerine ne gibi kolaylıkları ve avantajları oluyor?

Ürettiğimiz sızdırmazlık elemanları araç motorlarının en önemli parçalarından biridir, bu sızdırmazlık malzemelerini ileri teknoloji ve kalitede üreterek piyasaya sunuyoruz.

Böylece, araç motorlarının uzun ömürlü olarak ve kullanıcıların güven içerisinde çalışmasında etkin bir şekilde rol alıyoruz.

Ürünlerinizin sektördeki diğer rakip firma ürünleriyle karşılaştırdığınızda neler söylersiniz?

Üretim yaparken önem verdiğimiz konular arasında ilk sırada kalite yer almaktadır. Hali hazırda bulunan ISO 9001, ISO 16949, TSE 14000, Ford Q1 ile süreci tamamlanmak üzere olan IATF16949 sertifikalarımız mevcuttur.

Ek olarak ana sanayinin fiber conta malzemede dünya çapındaki tedarikçisi olan Amerikan Interface Performans Malzemeleri’nin de Türkiye’deki tek yetkili iş ortağı olarak da önce çıkmaktayız.

Firmanızın belirlediği kısa ve uzun vadeli planlarınız nelerdir?

Türkiye’de doğmuş ve yerli sermaye ile dünya liderleri arasında yerini almış olan firmamızı bir teknoloji firması olarak ileriye taşımak ve uluslararası otomotiv sektöründe yerimizi daha da belirgin hale getirmek.

Metal ve kauçuktan hassas ölçülerde üretilmesi gereken ürünlerde farklı sektörlere de hizmet vermek.

Elektrikli araç piyasasında bilinen bir marka haline gelmek ve en önemlisi yerli araç projesinde ülkemizi başarıya götürecek katkılarda bulunmak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir