81 İLDE PAZARA ENTEGRE OLMUŞ DURUMDAYIZ

OPAŞ, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı NURGÜL YENİGÜN URAS ile çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Nurgül YENİGÜN URAS; ‘Her zaman için önceliğimiz aftermarket pazarına kaliteli rekabetçi ürünleri sunabilmek.

Firmanızın kuruluşu ve faaliyet alanı hakkında bilgi verir misiniz?

1974 Yılında İstanbul’da kurulan OPAŞ, o tarihten bu yana istikrarlı gelişim çizgisini sürdürerek günümüz Türk otomotiv yan sanayisinin gurur duyacağı şirketlerden biri haline gelmiştir.

Kurulduğu günlerde otomotiv ateşleme sistemleri üreten şirket, ürün yelpazesini devamlı genişleterek modern araçlarda bulunan her türlü ateşleme sistemi elemanını üretebilecek teknoloji ve insan gücüne erişmiştir.

Belli başlı ürünleri arasında halen, distribütör ve manyeto platinleri, distribütör kapakları, çeşitli tipte kondansatörler, buji kablo setleri ve tevzi makaraları, ağır hizmet endüksiyon bobinleri, yeni nesil ateşleme bobinleri, sensörler, lambda sensörleri, hava akış metreleri sayılabilir.

1982 yılında Alman DODUCO KG DR. E. Dürrwachter firmasından lisans (know how) alarak üretimine devam eden OPAŞ bu yolla, dünya pazarlarının da en önemli ateşleme sistemi üreticisi konumuna gelmiştir.

1996 yılına kadar karşılıklı güven ortamı ile süren bu ilişki sonunda Almanya daki komple tesis üretimin aktarılması antlaşması ile OPAŞ tarafından satın alınmış ve tesis Türkiye’ye getirilmiş ,daha sonra Doduco firması yine Almanya’nın önemli firmalarından BERU A.G tarafından satın alınması sonucu OPAŞ , aynı anlaşmanın devam etmesi neticesinde OPAŞ , BERU A.G.’nin uzun süre tedarikçisi olmuştur. Daha sonra  BERU A.G. ileBorgWarner birleşmeleri sonucu OPAŞ aynı şartlar ile BorgWarner BERU Systems GmbH ‘nin tedarikçisi olmuştur. OPAŞ, uzun yıllar BorgWarner BERU Systems GmbH ‘nin  tedarikçisi iken, 2013 yılından itibaren Federal Mogul Aftermarket GmbH’nin tedarikçisi olarak devam etmektedir. Yönetim felsefi olarak ilk günden bu yana kaliteden ödün vermeyen yapısının sonucu Bureau Veritas tarafından ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi ve ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi ile sertifikalandırılan şirketimiz özellikle Toplam Kalite Yönetimi konusundaki planlı çalışmalarını sürdürmektedir.

Yapılan diğer bir antlaşma ile OPAŞ, AMERİKAN S.M.P (Standart Motor Products Europe Limited)’a ait İngiliz INTERMOTOR firmasınında tedarikçisi olmuştur.

Firmanızın ana hedeflerinden bahseder misiniz?

Ana hedefimiz; Otomotiv aftermarket marketine %100 OEM kalitede eşdeğer ürünlerin üretimi ve dağıtımı.

Tüketicinin sizi tercih etme nedenleri nelerdir?

Öncelikle markamız olan DODUCO kalite ile eşdeğer bir anlam taşımaktadır. Aynı zamanda rakiplerimizin ürünlerini, fiyatlarını ve satış stratejilerini yakından takip ederek pazara en kaliteli ve fiyat yönünden rekabetçi ürünler sunmaya çalışmaktayız. Tüketici bu nedenlerden dolayı bizi tercih etmektedir.

Kalite politikanızdan bahseder misiniz? Kalite ve garanti koşulları nelerdir?

OPAŞ’ın ürettiği ve pazara sunduğu tüm ürünler, tesis edilmiş olan laboratuvarımızda %100 OE standartlarında test edilmektedir. Bu nedenle OPAŞ’tan piyasaya sürülen her bir ürün 2 yıl garantili olarak tüketiciye arz edilmektedir.

Satış pazarlama organizasyonundan bahseder misiniz?

Türkiye’de uzun yıllardır yerleşik aftermarket pazarındaki lider firmalar ile satış stratejileri oluşturarak ürünlerimizin pazara dağıtımını yapmaktayız.

Ürünlerinizin nerelere ulaştığı ve  müşteriye sunduğunuz ürün çeşitliliği hakkında neler söylersiniz?

Ürünlerimiz Türkiye’de 81 ilde pazara entegre olmuş durumdadır. Yurtdışında ise Başta Almanya, İngiltere olmak üzere Pek çok Avrupa ülkesi ile, Kuzey Afrika, Ortadoğu, Güney Amerika’da pazarlarda satılmaktadır. Müşterilerimize eski model araçların ateşleme sistemleri, yeni model araçlar için sensörler, ateşleme bobinleri, Ateşleme kabloları gibi elektronik ürünler sunulmaktadır.

Piyasaya yeni bir ürün sunarken hangi noktaları göz önünde bulunduruyorsunuz?

Öncelikle ürünü kullanacak araçların pazardaki varlığı ve sayısı, rakip markaların yıllık satış adetleri, laboratuvarımızda test edilmeden önce test cihazının hazırlanması gibi noktalar bizim için önemlidir.

Firmanızın belirlediği kısa ve uzun vadeli planlarınız nelerdir?

Her zaman için önceliğimiz aftermarket pazarına kaliteli rekabetçi ürünleri sunabilmek. ;İlerisi için ise yukarıda da belirttiğimiz gibi, piyasanın yurtdışından ithal ettiği ateşleme ve ateşleme elektron

iği ürünleri bünyemizde üretebilmek.

Kullanıcıya sunduğunuz ürün çeşitliliği hakkında neler söylersiniz?

Eski ve yeni nesil araçların tüm ateşleme ekipmanlarını müşterilerimize en kaliteli şekilde sunmaktayız. Ürünlerimiz Alman kalitesinde ve kolay ulaşılabilen ürünlerdir.

Ürün çeşitliliğimiz sayesinde hemen hemen her marka ve model araç için ürünlerimiz bulunmaktadır.

Ürünlerinizin sektördeki diğer rakip firma ürünleriyle karşılaştırdığınızda neler söylersiniz?

Fiyat, kalite ve çeşitlilik konusunda orijinale eşdeğer ürünler olarak pazarda rakip marka ve ürünlere göre avantajlı durumda olduğumuzu düşünüyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir