AXALTA’NIN 65.YILLIK 2017 GLOBAL RENK POPÜLARİTE RAPORU BEYAZIN DÜNYANIN EN ÇOK TERCİH EDİLEN RENGİ OLDUĞUNU ORTAYA KOYDU

Axalta Coating Systems (NYSE: AXTA), bugün 65. yıllık Global Otomotiv Renk Popülarite Raporu’nu yayınladı. Rapora göre, 2017 yılında tüketici araç renk tercihleri arasında beyaz renk lider oldu, bunu ikinci sırayla %16 oranıyla siyah ve %11 oranıyla üçüncü sırada son iki yıldaki pozisyonlarını koruyan gri ve gümüş izledi.

Axalta’nın 2017 Renk Popülarite Raporu bulguları şu şekildedir:

 • Dünya çapında: Beyazın birinci sırada yer alması lüks araç kategorisinde inci renklerinin bir trend olarak geliştiğini ortaya koyuyor. 2017 yılında beyaz inci tonları yüzde 4 artış gösterdi.
 • Afrika: Yüzde üç artış göstererek gri %11 ile iki haneli değerlere ulaştı.
 • Asya: Bu bölgede beyaz renk baskınlık göstererek satılan araçların %52’sini kapsadı. %62’lik oranı ile Çin, beyaz rengin en çok kullanıldığı ülke oldu. %28’lik oranı ile de Japonya daha çok inci beyazı tonlarını kullanıyor.
 • Avrupa: %20’lik oranı ile grinin diğer bölgelere kıyasla Avrupa’da daha popüler olduğu ortaya çıktı.
 • Kuzey Amerika: Mavi, toplamda %6 artışla, %16 oranı ile özellikle kompakt/spor otomobil segmentinde yükselerek popülerlik kazanmaktadır.
 • Rusya: Bu bölgede en çok tercih edilen renk olan beyazın kullanım oranı %28’den %32’ye çıktı, gümüş rengin kullanımı ise %3 artış gösterdi.
 • Güney Amerika: Güney Amerika’nın yükselen yıldızı olan grinin tercih oranı %8’den %11’e çıktı.Axalta Global Pazarlama Yöneticisi Nancy Lockhart, “Modern cazibesi ile beyaz, dünyanın en çok tercih edilen rengi olmaya devam ediyor. Bu sene inci beyazı çok katmanlı renk olarak tüm segmentlerde popülaritesini %4 artırdı ve Japonya’da en çok kullanılan renk oldu. Genel olarak, açık ve parlak renkler güç kazanmaya devam ederek açık gri ve mavinin hafif ve orta gölgeleri tonları pazardaki ilgisini artırdı” şeklinde ifadelerde bulundu.
 • 1953 yılından beri yıllık olarak rapor yayınlayan Axalta raporu, otomotiv sanayisinin en uzun soluklu ve kapsamlı arşividir. Axalta’nın dünyanın her yerindeki renk uzmanları tarafından biraraya getirilen ve tasarlanan bu rapor OEM’lere müşterilerin renk kararları konusunda yardımcı olmak için şaşırtıcı ve önemli bilgiler sunuyor.

  Axalta EMEA Otomotiv OEM Renk Tasarımcısı Elke Dirks, “Otomotiv rengi zaman içerisinde evrim geçiriyor.  Son zamanlarda, yüksek kromatik tonlardan hafif metalik renklere değişen versiyonlarıyla mavi trend olmaya başladı ve gri, nötr renk olarak çıkış gösteriyor” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

  Axalta Çin OEM Renk Tasarımcısı Annie You, “Beyaz, tartışmasız bir şekilde bir numara ama hikaye burada bitmiyor. Müşterilerimiz, raporun ortaya koyduğu trendleri değerlendiriyor. Örneğin; Hindistan’daki tüketiciler, diğer bölgelere kıyasla şaşırtıcı bir şekilde %30 oranında daha fazla gri rengi tercih ediyor. Genel olarak ise Çin’de diğer bölgelere kıyasla %47’si düz beyaz ve %15’i inci beyazı olmak üzere daha fazla araç üretildi” şeklinde karşılaştırmalar yaparak düşüncelerini sundu.

  Lockhart, “Bu Popülarite Raporu’nu, yıllık Renk Koleksiyonu ve Yılın Otomotiv Rengi’ni içeren yıllık renk çalışmalarımız, inovasyon için bu fikirleri kullanmak ilgilenen otomobil üreticilerine yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, Axalta, 150 yıldan fazla bir süredir uluslararası tasarım ve bilimadamından oluşan ekibi ile geliştirdiği uzmanlığı sayesinde sadece teknoloji ve tasarımın biraraya getirilmesine odaklanmaktadır” sözleriyle düşüncelerini sundu.

  Axalta 2017 Global Otomotiv Renk Popülarite Raporu hakkında daha fazla bilgi için lütfen axalta.com/color web sitesini ziyaret edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir