SCHAEFFLER’DEN E-MOBİLİTEYE YÖNELİK YENİ RULMAN ÇÖZÜMLERİ

Almanya merkezli teknoloji şirketi Schaeffler, rulman alanını güçlendiriyor

Otomotiv ve endüstri sektörlerinin küresel çapta lider tedarikçilerinden Schaeffler, rulman alanını güçlendirmek için e-mobiliteye yönelik rulmanlar geliştiriyor. Schaeffler’in yenilikçi rulman teknolojileri verimli ve sürdürülebilir mobilite için büyük önem taşıyor. Şirketin, yeni inovatif ürünleri olan TriFinity üç sıralı rulmanı ve santrifüj diskli yüksek verimli bilyalı rulmanı, her tip güç aktarma organları için üstün verimlilik ve hizmet ömrü sunuyor. Schaeffler’in elektrikli araçlar için tasarladığı bu yeni ve özel rulman çözümleri şirketin başarılı dönüşümünü vurguluyor.

Yenilikçi rulman çözümleri, güç aktarım mekanizmalarını ve şasi sistemlerini daha verimli hale getirerek sürdürülebilir mobilitede kilit rol oynuyor. Böylelikle elektrikli araçlarda tasarruf edilen enerji daha uzun menzil sağlıyor. Bu nedenle araç geliştiricileri sürtünme performansını optimize etmek ve müşteriler için kullanım ömrünü artırmak amacıyla rulman alanını yakından inceliyor. Yenilikçi rulmanların potansiyel etkilerinin bilincinde olan küresel otomotiv ve sanayi tedarikçisi Schaeffler de elektrikli araçlar için özel olarak tasarlanmış iki yeni inovatif ürünü olan TriFinity üç sıralı tekerlek rulmanı ve santrifüj diskli yüksek verimli bilyalı rulmanı piyasaya sundu. Yenilikçi rulman teknolojilerinin ürün DNA’larının temel parçasını oluşturduğunu ve Otomotiv Teknolojileri birimlerinin başarısının temelini teşkil ettiğini belirten Schaeffler AG Otomotiv Teknolojileri CEO’su Matthias Zink, “Schaeffler, hem geleneksel güç aktarım sistemlerini hem de elektrikli güç aktarma organlarını ve şasi sistemlerini daha da geliştirerek daha sürdürülebilir hale getirmek için verimli ve yüksek hassasiyetli rulman çözümlerini bu sistemlere entegre etmeye çalışıyor.” dedi.

 

Müşterileriyle birlikte çalışarak rulmanları yeni bir seviyeye taşımayı amaçlıyor

Schaeffler, sinerjiyi artırmak ve özel çözümlerinin geliştirme sürelerini kısaltmak için bu yılın başında Otomotiv Teknolojileri bölümü içinde yeni bir Rulman iş birimi kurdu. Schaeffler Otomotiv Teknolojileri Bölümü Rulman İş Birimi Başkanı Dr. Dieter Eireiner, “E-mobilite rulman alanında büyük bir fırsat. Şirket olarak, özellikle bilyalı, silindirik makaralı ve konik makaralı rulmanlarda ciddi satış potansiyeliyle önümüzdeki birkaç yıl içinde güçlü bir büyüme bekliyoruz. Şimdiden tanınmış araç üreticilerinin yer aldığı birçok umut vaat eden geliştirme projesinde yer alıyoruz. Yenilikçi rulman teknolojileri aynı zamanda hafif ticari ve ağır vasıta araçlar için de çok önemli. Çünkü araç gamını önemli ölçüde artırıyor. Müşterilerimizle birlikte çalışarak rulmanları yeni bir seviyeye taşımayı amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

TriFinity: Maksimum modülerite için üç sıralı rulman

Schaeffler’in TriFinity ürünü, elektrikli aktarma organlarında kullanılmak üzere tasarlanmış üç sıralı bir tekerlek rulmanı olarak öne çıkıyor. TriFinity, standart iki sıralı bilyalı rulmanlar büyüklüğünde olup, daha büyük aks yüklerini transfer edebiliyor. Aynı zamanda diğer rulmanlara kıyasla daha uzun hizmet ömrü ve daha iyi sabitlik sunuyor. Bu yenilikçi bilyalı rulman tasarımı, önceden yüklenen konik makaralı rulman ünitelerine bir alternatif sunuyor. Konik makaralardan bilyalara geçiş, sürtünme torkunda ve sabitlikte önemli iyileşmeler sağlayarak FTP75 test döngülerinde araç başına elektrik tüketiminde yüzde 0,7 azalma getiriyor. TriFinity’nin Schaeffler’in alından freze teknolojisi ile birleşimi, daha küçük çaplara sahip tekerlek rulmanı üniteleri şeklinde küçültme çözümlerine ve dolayısıyla azaltılmış rulman ve sızdırmazlık elemanı sürtünmesine, optimize edilmiş rulman ağırlığına ve daha az karbon ayak izine olanak tanıyor. Aynı boyutlarda uygulanan boşluksuz alından freze teknolojisi rulman ağırlığını azaltırken, bileşenin de yüzde 50’ye kadar daha fazla tahrik torku aktarmasını sağlıyor. Ayrıca rulmanın montajını kolaylaştırıyor ve elektrikli araçlardaki gürültü emisyonunu azaltıyor.

 

Yüksek verimlilik ve maksimum hizmet ömrü için yüksek performanslı bilyalı rulman
Schaeffler’in santrifüj diskli yeni yüksek verimli bilyalı rulmanı, elektromobilite uygulamaları için yüksek performanslı, sürtünme için optimize edilmiş, sürdürülebilir bir ürün olarak dikkat çekiyor. Bu ürün hem açık rulman hem de sızdırmaz rulman tasarımlarının avantajlarını bir araya getiriyor. Her rulman için 0,3 Nm daha az sürtünme ve yaklaşık 0,1/km kadar CO2 emisyon azaltımı sağlayan santrifüj diskli yüksek verimli bilyalı rulman, genel performans üzerinde büyük etki yaratan akıllı ve oldukça basit bir çözüm olarak öne çıkıyor. Açık rulmanın on katı hizmet ömrüne sahip olan bu rulmanlar, maliyeti de hatırı sayılır oranda azaltıyor. Tüm bu özellikleri ve inovatif yapısı ile Magna Tedarikçi Ödülü’nü kazanan bilyalı rulman, 2022 Almanya Yenilik Ödülü’ne de aday gösterildi.

 

Schaeffler – Harekete öncülük ediyoruz

Schaeffler Grubu, otomotiv ve endüstri sektörlerinin küresel çapta lider tedarikçilerinden biri olarak, 70 yılı aşkın süredir hareket ve mobilite alanlarında çığır açan buluşlar ve gelişmeler ile öne çıkıyor. CO verimli tahrik sistemleri, elektrikli mobilite, Endüstri 4.0, dijitalleşme ve yenilenebilir enerji alanlarında yenilikçi teknolojiler, ürünler ve hizmetler sunan şirket, hareket ve mobilitenin daha verimli, akıllı ve sürdürülebilir olmasını sağlayan güvenilir bir ortaktır. Schaeffler bir teknoloji şirketi olarak, güç aktarma organları ve şasi uygulamalarına yönelik yüksek hassasiyetli bileşen ve sistemlerin yanı sıra birçok endüstriyel uygulamada kullanılan rulman ve lineer sistem çözümleri de üretmektedir. Schaeffler Grubu, 2020 yılında yaklaşık 12,6 Milyar Euro satış gerçekleştirmiştir. Yaklaşık 83,900 çalışanı ile Avrupa’nın en büyük aile şirketlerinden biridir. 2020 yılında yaklaşık 1,900 patent başvurusu ile Schaeffler, DPMA’ya (Alman Patent ve Ticari Marka Ofisi) göre Almanya’nın en yenilikçi ikinci şirketidir.

 

Automotive Aftermarket bölümü Schaeffler’in dünya çapında otomotiv yenileme pazarındaki faaliyetlerini yürüten şirketidir. Binek araçlar, hafif ticari araçlar, ağır vasıtalar ve traktörler için komponent ve onarım çözümleri sunmaktadır. Şanzıman, motor ve şasi uygulamalarındaki kapsamlı uzmanlığı sayesinde teknik mükemmellik, akıllı çözümler ve üstün hizmet yetkinliği ile bilinmektedir. Schaeffler Automotive Aftermarket bölümü, 1.700’den fazla çalışanı ile 2020’de yaklaşık 1.6 Milyar Euro’luk satış gerçekleştirmiştir. Yaklaşık 11.500 satış ortağı ve 70’den fazla satış ofisi ve temsilcilikten oluşan küresel ağı ile daima müşteri yakınlığını garanti etmektedir.

 

Schaeffler, Türkiye’deki faaliyetlerine 1986 yılında kurulan INA Rulmanları Tic. Ltd. Şti. ve aynı yıl kurulan FAG Rulmanları Türkiye irtibat ofisi ile başlamıştır. 2001 yılında FAG’ın Schaeffler bünyesine katılımıyla iki firma faaliyetlerini ortak olarak sürdürmeye başlamış ve şirket ünvanı 11 Ekim 2016 yılında Schaeffler Turkey Endüstri ve Otomotiv Tic. Ltd. Şti. olarak değiştirilmiştir. Merkezi İstanbul’da bulunan firma, Schaeffler çatısı altındaki LuK, INA ve FAG markaları ile Türkiye genelinde otomotiv ve endüstri sektörleri için kapsamlı bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Schaeffler’in Türkiye’deki öncelikli hedefleri arasında uzman çalışan kadrosu ile doğru teknolojileri sunarak mümkün olan en üst düzeydeki müşteri memnuniyetini sağlamak yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir