TÜRKİYE’NİN YÜKSELEN GLOBAL YEDEK PARÇA MARKASI

Global alanda ağır vasıta yedek parça endüstrisinin en önemli oyuncusu olmayı hedefleyen SAMPA, 2019 TİM İlk 1000 İhracatçı Firma sıralamasında 169. sırada!

Yatırımlarıyla hızla büyüyen Turquality üyesi SAMPA, ihracat cirosunu 2019 yılında bir önceki yıla göre %16 artırarak, 2018 yılı TİM raporundaki genel endüstri sıralamasındaki yerini 195. sıradan 169. sıraya taşımıştır.

Bugün dünyanın 15 farklı ülkesindeki depo ve satış organizasyonlarıyla, 140 farklı ülkeye yapmış olduğu ihracatıyla, yine TİM 2018 raporunda kendi sektöründeki sıralamasını 47. sıraya taşıyarak, ağır vasıta yedek parça endüstrisinin en hızlı büyüyen markalarından biri olmaya devam etmektedir.

Sampa Hakkında

SAMPA, 1994yılında kurulan, derin üretim tecrübesiyle 100.000 m2’lik bir entegre üretim kampüsünde faaliyet gösteren global bir şirkettir. SAMPA, kendi markası ile, kusursuz tasarımları ve kendi geliştirdiği malzeme ve bileşenlerle, Avrupa ve Amerika menşeili ağır vasıtalara, römorklara, otobüslere, ayrıca savunma sanayine, raylı sistemlere ve hafif ticari araçlara uygun, uzun ömürlü ve son derece dayanıklı parçalar geliştirip, üretmektedir. Büyük uzmanlık isteyen son teknoloji donanımlarına sahip Ar-ge merkezinde geliştirdiği ve kendi üretim tesislerinde ürettiği ürünleriyle, ağır vasıta yedek parça sektörüne 40.000 çeşit farklı ürün sunmaktadır.

SAMPA, ağır vasıta yan sanayi sektörünün yanı sıra OEM (Original Equipment Manufacturer) sektörüne de hizmet vermektedir. Yani, dünyanın en büyük markalarının araçlarına üretim bandında takılmak üzere tasarlanan orijinal parçalar üretmektedir.

SAMPA, güvenli üretim yapmak, en iyi ürünleri sunmak ve müşteri memnuniyetini sağlamak için 9 ayrı kalite sistemi uygulamaktadır.

SAMPA’nın üretim tesisleri ayrıca üstün kalite ve müşteri memnuniyetini temsil eden Ford Q1 Sertifikasıile ödüllendirilmiştir.

SAMPA’nın, Samsun’da bulunan merkez ofisi ve fabrikalarından 140 ülkeye ihracat yapmanın yanı sıra ABD, İngiltere ve İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa, Avustralya, Meksika, Almanya, Çin, Rusya, Güney Afrika, Birleşik Arap Emirliği, Nijerya ve Romanya’da ofisleri, depoları ve iştirakleri bulunmaktadır.

SAMPA’nın 15 milyon dolarlık yatırımla kurduğu Center for Advanced Materials & Parts (CAMP),en parlak yeteneklerin yenilikçi bir düşünce yapısıyla otomotiv yan sanayi ve OEM için kaliteli ürünlere hayat verdiği kapsamlı bir Ar-Ge merkezidir. 3.000 m2’lik alana kurulan CAMP yüksek teknolojiye sahip beş birimden oluşmaktadır: Laboratuvar ve Malzeme Teknolojileri, Ürün Teknolojileri, Mühendislik ve Metot, Kalıp ve Donanım Tasarımı, Fikri Haklar ve Proje Yönetimi. SAMPA, kurum içi inovasyonu zirveye çıkarmak hedefiyle yıllık 20 milyon TL’yi CAMP’e ayırmakta ve bu yaklaşımıyla benzersiz bir konuma sahip olmaktadır.

SAMPA, 100.000 m2’lik alanda, 11 farklı entegre tesisinde ürettiği ürünlerden elde ettiği toplam cirosunun halihazırda %94’ünü ihracata dayandırmakta. İhracat gelirinin teknolojik yatırımlar sayesinde geliştirdiği katma değerli ürünlerinden gelmesi SAMPA için büyük bir gurur kaynağıdır.

Türkiye’deki tesislerinde 2500 çalışanı olan, iştirakleri ile birlikte toplam çalışan sayısı 2600 olan SAMPA, 140 farklı ülkeye ihracat yapmaktadır. SAMPA, Türkiye’nin ihracat stratejisi ve eylem planı paralelinde, 2023 yılı hedefini 300 milyon dolar olarak belirleyerek, hedefine ulaşmak üzere var gücüyle çalışmaya devam eden dinamik bir şirkettir.

Ağır vasıta yedek parça endüstrisinin en hızlı büyüyen markalarından olan SAMPA, Türkiye İhracatçılar Meclisi ( TİM ) tarafından hazırlanan, 2019 yılı verilerini içeren raporda, İlk 1000 İhracatçı Firma sıralamasında 169. Sıradaolup, sektör sıralamasında 47.sıradadır. İhracat cirosunu 2018 yılına göre %15,6 artırmıştır. SAMPA cirosunun %80’ i yerel üretim kaynaklıdır. Turquality üyesi SAMPA, dünyanın 140 ülkesine gerçekleştirdiği katma değerli ihracatla büyümeye devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir