PAZARDA HER NOKTADA VARIZ

Dünyadaki tüm rakiplerimiz değerlendirmeye katıldığında dahi, bizim gibi geliştirilmiş motor yatakları üretebilen 10’dan az firma var.

 

Firmanızın kuruluşu ve faaliyet alanı hakkında bilgi verir misiniz?

Şahin Motor Yatakları, 1955 yılında kalın döküm yatak imal eden bir atölye olarak ticari hayatına başladı. 1965 yılında ise Anonim Şirketi olarak statüsü değişti ve İngiltere kökenli Glacier Metal Company ile trademark anlaşması imzalamasıyla birlikte, kendi alanında Türkiye’deki ilk OEM parça tedarikçisi oldu. O tarihten günümüze, başta Türkiye olmak üzere, dünya genelinde de 52 ülkede OEM, OES ve Aftermarket pazarları için her tip motor yatağı ve burç ürünleri üzerinden faaliyet göstermekteyiz. Son olarak sektörümüzde çok önemli bir yere sahip olan, yeni ve yüksek teknolojiye sahip motorlara uygun, Hi-Tech ürün serisi olarak adlandırdığımız T-Max ve Nirvana adlı “Sputter” kaplamalı motor yataklarının üretimine başlamış bulunmaktayız.

 

Firmanızın ana hedeflerinden bahseder misiniz?

Dünyadaki tüm rakiplerimiz değerlendirmeye katıldığında dahi, bizim gibi geliştirilmiş motor yatakları üretebilen 10’dan az firma var. Bizim ilk hedefimiz Türkiye’nin tüm ihtiyaçlarını karşılamak. Yeni Hi-Tech ürünlerimizi pazarda her noktaya ulaştırıp, pazara yerleştirme sürecini başarıyla tamamlayabilmek ve bu yeni ürünleri müşterilerimizin istediği tüm perakendecilerden rahatlıkla tedarik edilebileceği bir hale getirmek. Gelecekteki hedefimiz ise SMY’nı bir dünya markası haline getirebilmektir.

 

Tüketicinin sizi tercih etme nedenleri nelerdir?

Katma değerli bir üretim gerçekleştiren ve 100% yerli sermayeye sahip bir Türk kuruluşu olmamız, pazarda bilinen en eski yedek parça markalarından birisi olmamız, ürünlerini yurt içinde son derece hızlı bir şekilde dağıtabilen ve acil sipariş halinde çok hızlı üretim gerçekleştirip ürünlerini sevk edebilen bir firma olmamız en belli başlı nedenlerdendir. Tüm bu avantajlarımızı, ithal ürünlere göre daha uygun fiyatlarla ve yerli tüketiciyi koruyan politikalar ile desteklememizde, tercih edilirliğimizi arttıran bir diğer faktördür.

 

Kalite politikanızdan bahseder misiniz? Kalite ve garanti koşulları nelerdir?

Otomotiv sektöründe üretici olmak birçok dünya standardını ve kalite uygulamasını tatbik etmeyi gerektiriyor. Bizler hem kendi kalite sistemlerimiz ile, hem de standartlaşmış belgelendirmeler ile kendimizi sürekli olarak denetim altında tutuyoruz. Bunun dışında tedarikçisi olduğumuz OEM’ler, tabi oldukları sistemler uyarınca kendi değerlendirmelerini sürekli olarak firmamıza uygulamaktadırlar. Kalite yönetim sistemleri olarak firmamız, dünyada başta otomotiv sektöründe referans kabul edilmiş olan ilgili ISO ve OHSAS belgelendirme sistemlerine tabidir. ISO 9001 / 10002 / 16949 / 14001 ve OHSAS-18001 belgeleri sahibi olduğumuz sertifikasyonlardan bazılarıdır.

Ek olarak, SMY ana kalite politikamızı maddeler halinde şu şekilde özetleyebiliriz;

  • Kaliteli ürünler üreterek müşteri memnuniyetini sağlamak ve sürekli kılmak
  • Sürekli iyileştirme için personelimizi geliştirmek
  • Teknolojik gelişmeleri takip etmek ve mevcut sistemlerimize uygulamak
  • Kalite hedeflerimize ulaşmak
  • Kaynakları dikkatli bir şekilde kullanmak ve israfı azaltmak
  • Çevreye saygılı olmak.

Bunlara ek olarak yeri gelmişken bahsetmek yerinde olacaktır ki, 2018 yılı başı itibariyle, Hi-Tech Serisi ürünler ile birlikte, SMY olarak “sıfır hatalı ürünler” politikasına başlangıç yaptık. Bunun anlamı, ürettiğimiz Hi-Tech serisi tüm ürünlerimizin, üretimin ilgili her adımından sonra 100% kalite kontrolden geçiriliyor olmasıdır.

Bizler ayrıca ürettiğimiz parçaların OES ve OEM’lere validasyonlarını da yaptırırız. Sonrasında OES’ler ile ticari anlaşma sağlanması halinde, ilgili markaların yetkili servisleride bu onaylanmış ürünlerin takılmasını zorunlu hale getirir. Yani servis tarafından gerçekleştirilen motor yenilemelerde, SMY orijinal yatak eşdeğeri ürün olarak kullanılır. Bu yetkili servislerin anlaşmalı olarak çalıştığı motor yenilemecilerde, servislerin tercihlerine uyar. Türkiye’de yeni ürettiğimiz Hi-Tech ürünlerimizi de OES’ler ile kabul süreçlerine sokmuş durumdayız ve yakın gelecekte anlaşma sağladığımız grupları bültenlerimizde paylaşıyor olacağız.

Garanti konusu ise, motor içinde birçok hareketli parçanın senkronize çalışması söz konusu olduğundan ve herhangi bir parçadaki problemin, çok farklı bir parçayı da etkileyebilmesi ihtimali olduğundan, biraz karmaşıktır. Zira yetkili servis harici uygulamalarda, hangi parçanın hangi sebeple değişeceğine ustalar karar verebilir. Motor yenilemeci ustalar eğer orijinal veya OEM/OES onaylı orijinal eşdeğeri ürüne bağlı kalmak istemez ise, kendi tercih edeceği markaya sahip herhangi bir parçayı araca uygulamakta veya OEM tavsiyelerine 100% uyumlu olarak araç periyodik bakımını icra edip etmemekte serbesttir. Ancak takdir edeceğiniz üzere bu tarz uygulamalarda garanti koşulları oluşmaz. Yapılan işlemlerde kullanılan parçanın orijinal veya orijinal eşdeğeri parça ile aynı performansı sunduğunun kontrolü ve/veya periyodik bakımların önerilen aralıklarda ve önerilen metotlarda yapıldığının teyidi yoktur. Bu sebeplerden ötürüdür ki, dünyada aftermarket parçalarında hiçbir zaman bir garanti uygulaması söz konusu değildir ve SMY olarak bizler de yukarıda kapsamlı olarak ifade ettiğimiz ve titizlikle uyguladığımız kalite politikalarımıza rağmen, ürünlerimiz için araç yenileme pazarına yönelik bir garanti sunamamaktayız.

 

Satış pazarlama organizasyonundan bahseder misiniz?

Yönetim sorumluluğunu üstelendiğim Satış ve Pazarlama Departmanı çatısı altında; İç Satış, İhracat ve Satış Sonrası Hizmetler Yöneticileri ile, bu yöneticilere bağlı ekipler bulunmaktadır.

İç Satış ekibimiz; SMY ile Bayiler, Ara Toptancılar, Perakendeciler, Plasiyerler ve müşteriler arasındaki iletişim, koordinasyon ve satış faaliyetlerine yönelik aktiviteler ile ilgilenmektedirler.

Satış Sonrası Hizmetler ekibimiz; saha çalışmaları, müşteri ziyaretleri, müşteri şikayetlerini değerlendirme ve firma içi Ar-Ge faaliyetlerine teknik veri sağlama gibi görevleri yürütmektedirler.

İhracat ekibimizise yurt dışındaki Bayi, OES ve Rektefiye atölyelerinin ihtiyaçlarını belirleyip, ürünlerimize uygun motorlar üzerinde çalışan kuruluşlara ulaşarak, ürünlerimize yönelik her türlü tanıtım, pazarlama, iş geliştirme ve ihracat satış süreçlerini yürütmektedirler.

Bunun dışındaki dışa yönelik diğer tüm faaliyetler (müşteri şikayetlerinin değerlendirilmesi, teknik toplantılar vb.) ise, tüm SMY birimlerden yetkililerin katılımı ile oluşturulan bir komite tarafından gerçekleştirilir.

 

Ürünlerinizin nerelere ulaştığı ve müşteriye sunduğunuz ürün çeşitliliği hakkında neler söylersiniz?

Ürünlerimizi büyük bayiler toplu miktarlarda alıp, motor yenileme atölyelerinin ihtiyaçları doğrultusunda farklı parça grupları ile beraber, ağırlıklı olarak ara toptancılar ve perakendeciler sıralaması ile dağıtmaktadırlar. Ürünçeşitlerimiz arasında ana hatlarıyla; Klasik Ürünler (Bronz ve Alüminyum Esaslı), Hi-Tech Ürünler (T- Performans – Euro 4 ve altı Motorlara uygun), T- Max (Sputter) ve Nirvana (Kurşunsuz Sputter) bulunmaktadır.

Ürün çeşitliliği için, piyasanın ihtiyacı olan motor gruplarını sürekli yürüttüğümüz saha çalışmaları ile belirliyoruz. Satış Sonrası Hizmetler ekibimiz ve İç Satış ekibimiz yurdun her noktasını gezerek yeni ürün ve hizmetlerimizi tanıtırken, piyasanın en çok ihtiyaç duyduğu motor yataklarını ve varsa ilgili parçalara yönelik piyasadaki sorunları tespit ediyor, bizlerde ürün portföyümüzü bu veriler ışığında geliştirerek, yıllık yeni ürün devreye alma programımızı bu verilere göre planlıyoruz.

 

Piyasaya yeni bir ürün sunarken hangi noktaları göz önünde bulunduruyorsunuz?

Dünya standardında ve üst kalite segmentinde ürünler ürettiğimizden, yeni ürünlerimizin ilgili test ve analizlerini, dünyadaki rakiplerimizin ürünlerine yönelik veriler ile kıyaslamakta dahil olmak üzere mutlaka gerçekleştiriyoruz. SMY olarak pazara daha uygun fiyatlı ve hızlı tedarik edilebilecek ürünler sunabilmek ise mutlaka göz önünde bulundurduğumuz bir başka kriter.

 

Firmanızın belirlediği kısa ve uzun vadeli planlarınız nelerdir?

Kısa vadeli planımız yeni seri Hi-Tech ürünlerimizi Türk kullanıcısının kolay erişimine sunmak… Uzun vadede ise bu ürün ailesinin dünyanın birçok noktasında aftermarket pazarına yönelik satışını yaparken, aynı zamanda dünyadaki lider OEM ve OES’lerin Tier-I tedarikçisi haline gelerek, montaj hatlarına ürün sağlayabilmek.

 

Kullanıcıya sunduğunuz ürün çeşitliliği hakkında neler söylersiniz?

Geçmişten 2017 senesine kadar, SMY dünyada kullanılan standartlaşmış motor yatak tiplerini pazara sunmaktaydı. Geçtiğimiz yıl ise büyük bir yatırıma imza atarak, Hi-Tech olarak adlandırdığımız yeni motor yatak serilerini hayata geçirdik. Klasik olarak nitelendirdiğimiz eski tip yatakların haricinde bu sene yeni T- Performans, T-Max (Sputter) ve Nirvana (Sputter) adlı özel geliştirilmiş ve farklı kullanıcı bütçelerine hitap edebilecek, klasik ürünlerden teknik açıdan çok daha üstün performans değerlerine sahip yeni serileri piyasaya sürdük.

Bunların dışında burç, ay yatak ve çeneli yatak üretimlerimizde aynen devam etmekte olup, yeni piyasaya sunduğumuz motor grupları ile kombine edilebilecek ana, ay, çeneli yataklar ile burçlar da ayrıca ürün kataloglarımıza eklenmiştir.

 

Ürünlerinizin araç sahiplerine ne gibi kolaylıkları ve avantajları oluyor?

Araç sahiplerinin bilmediği ve dikkat etmediği, motorların iç dinamikleriyle ilgili bazı zorlayıcı koşullar, araçlar yolda seyir halinde iken oluşabilir. Bunlara ek olarak, bilinçsiz bir şekilde aşırı düşük veya yüksek devirde araç kullanılması, yanlış veya kötü kalite yağ/yakıt kullanması vb. durumlarda dahi, yeni Hi-Tech ürünlerimiz daha fazla dayanım sunarak, motor performansı ile ömrünü daha güvenli bir çizgide tutuyor.

 

Ürünlerinizin sektördeki diğer rakip firma ürünleriyle karşılaştırdığınızda neler söylersiniz?

Türkiye pazarında SMY’ndan daha hızlı ve etkin bir şekilde teslimat sağlayabilen ve daha geniş bir ürün çeşit yelpazesi sunabilen bir rakibimiz bulunmamaktadır. Geçmişten bugüne halen Tofaş kuş serisi, Fiat Tipo/Tempra, Renault 12 Toros / 9 Broadway / 11 Flash gibi araçları halen kullanmaya devam eden araç sahipleri için ise, halen parça üreten tek firmayız. Ayrıca fiyat politikalarımızı her zaman dinamik ülke koşullarına uygun, ancak tüketiciihtiyaçlarına da uyumlu tutmaya gayret ediyoruz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir